Co je roller derby?

Roller derby je rychlý, kontaktní sport na kolečkových bruslích. Bruslí se na oválné trati a účelem je získat co nejvíc bodů.

Vždy proti sobě hrají dva týmy. Každý tým se skládá z pěti hráček, čtyř "blockerek" a jedné "jammerky".

Jammerka nosí na helmě potah s hvězdou a jako jediná může získat svému týmu body.
Na začátku nastupují oba týmy na trať tak, že jammerky obou týmů stojí za blockerkami. Po zahájení hry se jammerky snaží dostat co nejrychleji skrz skupinu blockerek, tzv."pack". Jakmile se dostanou ven, objedou trať a znovu se snaží prodrat packem - tentokrát dostávají bod za každou protihráčku, kterou v tomto kole předjedou.

Blockerky jsou obrana i útok. Jejich prací je boky, zadkem a rameny blokovat soupeřčinu jammerku, a zároveň uvolňovat cestu pro tu svou.

Je spousta pravidel, které řídí hru a regulují, co je dovoleno. Při jejich porušení je hráčka penalizována 30 vteřinami na trestné lavici a její tým po tu dobu hraje v oslabení.

Každý zápas, tzv."bout", trvá 60 minut a je rozdělen do dvou poločasů. Každý poločas je rozdělen do jednotlivých kol, tzv."jamů", které mohou trvat až 2 minuty. Jam může skončit dřív, a to pokud je odvolán tzv. "leadjammerkou", což je ta jammerka, která se dostala skrz pack jako první. Po každém jamu je krátká (30 vteřin) pauza, během níž může tým vyměnit hráčky a vyslat novou jammerku.

Tým s větším počtem bodů vyhrál!